Showing staff members with last name starting with the letter W
Jennifer Waage
Associate
Associates
Leigh Wachter
Special Education Associate
Associates, Special Education Associate
Lori Wachter
Teacher
Lindsay Waechter
Wellness Coordinator
Business Services Department
Scott Wagaman
Day Custodian
Custodial
Shelley Wagaman
Day Custodian
Custodial
Norman Wagaman
Facility Supervisor
Community Education Department
Joshua Waggoner
Special Education Associate
Elizabeth Wagner
Social Studies Teacher
9th Grade Green, Social Studies
Lynette Wagner
ESOL Associate
Associates
Maddy Waldron
Fourth Grade Teacher
4th Grade
Kristen Walker
Counselor
Counselors, Student Services
Kara Wall
Nurse
Nurse, Office Team
Brittany Wallace
Nutrition Satellite Supervisor
Nutrition Services Department
Katie Walsh
Librarian
Librarian
Lizzie Walsh
Fifth Grade Teacher
5th Grade
Kelly Walton
Preschool Teacher
Preschool, Special Education Teacher
Bart Ward
Lunch/Recess Associate
Associates
Linda Warman
Kindergarten Teacher
Kindergarten, Teacher Leadership
Kathleen Waters
Special Education Associate
Associates, Special Education Associate
Molly Watkins
Counselor (O-Z)
Counselors, Student Services
Brett Watson
Teacher
Northwest Boys Basketball, Technology Education
Morgan Watson
Special Education Associate
Associates, Special Education Associate
Jeremy Watson
Night Custodian
Custodial, Operations Department
Sara Weatherall
Second Grade Teacher
2nd Grade
Cale Weaver
Study Hall Associate
Associates, Baseball, Northwest Baseball
Allison Webb
Fifth Grade Teacher
5th Grade
Ryan Webb
Assistant Baseball Coach
Waukee Baseball
Mark Weber
Math Interventionist
Northwest Wrestling, Student Services
Rachael Weieneth
Instructional Mentor
Office Team, School Improvement Department, Teacher Leadership
Kayla Weier
Extended Learning Program Teacher
Extended Learning Program (ELP), Student Services
Elizabeth Weil
Second Grade Teacher
2nd Grade
Caroline Weinschenk
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Heather Weiss
Second Grade Teacher
2nd Grade
Rebecca Welch
Technology Teacher
Business/Computers
Tyler Wellendorf
Special Education Associate
Associates, Special Education Associate
Kimberly Wellet
Full-Time Substitute Teacher
Office Team
Jessica Wells
English Teacher
English
Cheryl Wells
Art Teacher
Art
Molly Wempen
Language Arts Teacher
7th Grade Gold
Reuben Wenell
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Erin Wenzel
Special Education Associate
Associates, Special Education Associate
Shelly Wenzel
Nutrition Supervisor
Nutrition Services Department
Adam Werley
English Teacher
English, Teacher Leadership
Josh Wesley
Director of Technology
Directors, Technology Department
Sierra Wessels
Teacher
World Language
Peter Westerkamp
Physical Education Teacher
Northwest Girls Cross Country, Northwest Girls Track and Field, Physical Education/Health, Track
Eric Wetzel
Physical Education Teacher
Cross Country, Northwest Boys Tennis, Physical Education/Health, Tennis
Megan Wetzel
Language Arts Teacher
6th Grade Silver
Jacob Wheeler
Teacher
Lisa Whitaker
Fourth Grade Teacher
4th Grade, Teacher Leadership
Kelly White
Reading Lab Teacher
Student Services, Teacher Leadership
Jennifer White
Special Education Associate
Associates
Alek White
8/9 Head Drama Director
Theatre
Lorenzo White
Assistant Football Coach
Waukee Football
Julie Whitehead
Facility Supervisor
Community Education Department
Jennifer Whitenack
Special Education Associate
Associates, Special Education Associate
Luke Whitford
IT Field Technician
Technology Department
Dana Whittemore
Teacher
Mathematics
Aaron Wies
Social Studies Teacher
Football, Northwest Football, Social Studies
Paige Wies
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Lyra Wikert Laedtke
Librarian
8th Grade Red, Librarian
Debbie Wiley
Third Grade Teacher
3rd Grade
Trevor Wiley
Vocal Music Teacher
Music
Jennifer Wilkerson
Extended Learning Program Teacher
Extended Learning Program (ELP), Student Services, Teacher Leadership
Amanda Williams
Nutrition Lunch Clerk
Nutrition Services Department
Justine Williamson
Classroom Teacher
Timothy Willman
Math Teacher
7th Grade Silver
Andrea Wilmes
Director of Child Care
Beyond the Bell Childcare, Directors, Wee Care Childcare Staff
Rheba Wilmes
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Ricky Wilson
Night Custodian
Custodial
Joshua Wilson
Language Arts Teacher
English
Mallory Wilson
3rd Grade Teacher
3rd Grade
Bradley Wilson
Teacher
Vocal Music
Kathryn Wingert
Assistant Dance Coach
Northwest Dance Team
Sara Winn
Extended Learning Program Teacher
Extended Learning Program (ELP), Student Services
Joanna Winston
Family & Consumer Science Teacher
Family & Consumer Science
Amy Winter
Second Grade Teacher
2nd Grade
Blair Winter
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Jay Winter
Math Teacher
Mathematics
Tommi Winters
Preschool Associate
Associates
Carlyn Wirth
Reading Teacher
Student Services
Andrew Withers
Math Teacher
7th Grade Purple
Kathryn Wittmer
Nurse
Nurse, Office Team
Jordan Wolf
Kindergarten Teacher
Kindergarten
Avery Wolfkill
Project Lead the Way Teacher
Science
Andrea Wood
Kindergarten Teacher
Kindergarten
Kristian Wood
ESOL Teacher
Todd Woodard
Instrumental Music Teacher
Music, Waukee Band
Adam Woodruff
Fourth Grade Teacher
4th Grade
Peyton Woods
Language Arts Teacher
7th Grade Purple, English
Lawrence Woolard
Custodian
Custodial
Jessica Worrall
Special Education Associate
Associates, Special Education Associate
Claudia Worth
9th Grade English Teacher
9th Grade Green, Activities Office, Waukee Dance Team
Mellina Wrage
Special Education Associate
Jessica Wright
Registrar
School Improvement Department
Tyler Wright
APEX Engineering
APEX
Nicole Wulf
1st Grade Teacher
1st Grade
Jessica Wunsch
Music Teacher
Music
Kathryn Wuollet
Associate
Associates
Abbie Wynja
First Grade Teacher
1st Grade, Teacher Leadership